Książka o mądrym kupowaniu

Anna Makowska serwuje swoim czytelnikom garść przydatnych informacji na temat kupowania żywności i zdrowego, a przynajmniej zdrowszego sposobu odżywiania. Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! to kolejny poradnik, który traktuje o świadomym wybieraniu produktów spożywczych. Autorka nie podaje w nim gotowych recept, stara się natomiast uświadomić odbiorcom, od czego mogą zacząć i na co powinni zwracać szczególną uwagę.

Po co czytać takie książki?

Liczba poradników o podobnej tematyce jest wręcz przytłaczająca. Spora część przedstawianych w nich informacji się powtarza. A mimo to warto je czytać. Po to, by przypominać sobie, jak szkodliwe jest jedzenie

przetworzone czy spożywanie nadmiaru cukru. Czasami po przeczytaniu jednej książki przez jakiś czas pamięta się o zaleceniach jej autora i nawet je stosuje. Potem jednak złe nawyki wracają. Czytanie takich pozycji jak Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! wspiera pamięć o zdrowym odżywianiu. Pomaga też wypracować sobie nawyki korzystniejsze dla zdrowia. Lektura takich książek nigdy nie jest stratą czasu, nawet jeżeli przełożą się na przynajmniej sporadyczne ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów trans, węglowodanów prostych czy konserwantów.

Zakupy to pierwszy krok

Najważniejsza zasada brzmi: mądre, odpowiedzialne zakupy przekładają się na bardziej wartościową dietę. Uzupełniając to twierdzenie, można dodać, że jeżeli czegoś się nie kupi, to też się tego nie zje. W sklepowym koszyku należy zatem umieszczać świeże warzywa, owoce, zioła oraz produkty pełnoziarniste. Wypełniając nimi kuchnię, podejmuje się pierwszy krok w kierunku bardziej racjonalnego modelu odżywiania. Anna Makowska wspiera swoich czytelników właśnie podczas przemierzania sklepowych alejek. Zwraca uwagę na to:

  • po co sięgać,
  • czego unikać,
  • o jakich produktach należy zapomnieć raz na zawsze.

Książka napisana w przystępny sposób. Skierowana jest do czytelników zainteresowanych zdrowym odżywianiem, ale nie mających fachowej wiedzy na ten temat. Dzięki temu mogą po nią sięgnąć wszyscy, zainteresowani nie branżową terminologią, ale po prostu zadbaniem o swoje zdrowie. Nie trzeba zabierać jej na zakupy, warto jednak zapamiętać najważniejsze informacje w niej podane. Na pewno opłaca się także do niej wracać. I przypominać sobie, że tak naprawdę racjonalna dieta nie wymaga jakiegoś nieludzkiego wysiłku. Wręcz przeciwnie, stosunkowo łatwo ją wdrożyć. A potem cieszyć się zwiększoną ilością energii oraz lepszym stanem zdrowia. Wystarczy zmienić kilka nawyków żywieniowych, aby poczuć realne zmiany w swoim codziennym życiu. Książka Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! tylko w tym pomoże. Idealna na przedświąteczne zakupy.